عضلات بدن از ۶۰۰ جفت عضله اسکلتی مجزا تشکیل شده است.عضلات با داشتن حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از وزن بدن، بزرگترین بافت و اصلی ترین منبع ذخیره پروتئین در بدن افراد بالغ رو تشکیل می دهند.

ما برای تقویت، افزایش حجم و خوش فرم کردن بسیاری از عضلاتمان که از نظر ظاهری و سلامتی مهم هستند ورزشهای مختلف از جمله تمرینات بدنسازی را انجام می دهیم.برنامه بدنسازی که در باشگاه های ورزشی که هم بدنسازی خانم ها و هم برنامه بدنسازی آقایان را تشکیل می دهد، بر اساس افزایش فشار بیشتر و در نتیجه تخریب بیشتر عضله برای رسیدن به پیشرفت هستش.عضله ای که بر اثر ورزش منظم دچار اسیب و تخریب ریز می شود باید تو سط دیگر بخش ها ترمیم و حتی شاید جایگزین شود.در بعضی موارد هم بدن واقعا نیازمند سلول های عضلانی جدید می باشد که بتواند با فشار تمرینی برنامه بدنسازی سازگار شود.اما سلول های عضلانی در شرایط عادی قادر به تقسیم وتکثیر خود نمی باشند.

سلول های ماهواره ای

اینجاست که سلول های بنیادین عضلات اسکلتی که به سلول های ماهواره ای معروف هستند وارد بازی می شوند و به کمک بدن و ورزشکارمون می آیند.بخاطر موقعیت قرار گیری این سلول ها که بین غشای پایه و غشای پلاسمایی سلول های عضلانی قرار دارند سلول های ماهواره ای نامگذاری شده اند.این سلول ها در رشد و بازسازی عضلات اسکلتی بعد از تولد نقش بسیار مهمی بر عهده دارند.

این سلول ها بنیادی هستند و باعث افزایش هسته سلول عضلانی می شوند که در پی انجام تمرین بدنسازی منظم و تمرینات مقتومتی شدت بالا وارد عمل می شوند و باعث افزایش ۱۰ کیلوگرمی حجم عضله در مردان و ۵ کیلوگرمی افزایش حجم عضلات در خانم ها می شود.

طی ۶ تا ۱۲ ماه اول تمرین بدن نصبت به آسیب عضلانی حساس است در نتیجه سلول های ماهواره ای بیشتری برای بازسازی عضلات بکار گرفته می شود. یک نکته بسیار مهم در مورد مصرف مکمل ورزشی که ورزشکاران عزیز باید برای ریکاوری و رشد عضله مد نظر داشته باشند این است که بعد از تمرینات قدرتی بمدت تقریبا ۱ ساعت به بدن اجازه بدن که از سلول های ماهواره ای برای رشد و بازسازی عضلات کمک بگیرن و بعد مکمل بدنسازی رو مصرف کنند.یک دوره تمرینی مناسب که با شیب مثبت و افزایشی رشد بدن همراه باشد باید کمتر از ۹ هفته یا همان ۲ ماه باشد. چونکه دوره برنامه تمرین و مکمل بدنسازی تون اگر بیشتر طول بکشد شاهد کاهش پیشرفت بدن خواهید شد.

و اما کنترل فعال شدن سول های ماهواره ای توسط بخش های زیر انجام می شود:

  • تارچه ها: زمانی که عضلات فعال نیستن تارچه ها با فرستادن سیگنال خاموشی فعالیت سلول های ماهواره ای رو کنترل می کنند.پس اگر میخواهید که SC یا همان (satellite cells ) سلول های ماهواره ای عضلات اسکلتی در بدن شما فعال باشد یکی از راه های آن بکار گیری تارچه ها توسط ورزش منظم است.
  • مویرگ ها: sc ها ارتباط نزدیکی با مویرگ ها دارند، به اینصورت که سلول های اندوتلیان یا لایه داخلی مویرگ ها باعث ترشح فاکتور های رشد IGF ,HGF و … می شوند که باعث تکثیر مضاعف سلول های ماهواره ای می شود.
  • عوامل عصبی: تمرکز بالای sc  ها در اطراف اتصالات عصبی باعث می شود که فعالین این سلول ها در نقاط عصبی افزایش یابد.
  • سلول های ایمنی: گلبول های سفید که هنگام التهاب و اسیب عضلانی به کار گرفته می شوند نیز باعث افزایش بکارگیری سلول های ماهواره ای می شوند.
  • عوامل سیستمیک: فاکتورهای سیستمیک مانند igf1 و پرویتئین های آنها ار عوامل افزایش sc ها هستتند.

بالا رفتن سلول های ماهواره ای با جراحت، سوختگی و آسیب:

جالب است بدانید که براساس تحقیقاتی که در امریکا انجام گرفت مشاهده شده است که سلول های ماهواره ای در هنگام سوختگی هایی با ۴۰ درصد اسیب رشد چشمگیری داشته اند که این امر نیز برای بازسازی و ترمیم سلول های اسیب دیده منطقی می باشد.

در جراحات عضلانی هم این اتفاق مشابه رخ می دهد و چیزی که در بیشتر این اتفاقات مشترک هست التهاب می باشد که زیرا التهاب یم محرک قوی برای فعالیت sc ها است.

اما سوال مهمی که برای شما و خیلی از ورزشکارها پیش می آید حتما این نکته هستش که،

چگونه از این پدیده sc در ورزش و تمرین برای رشد و حجم و اندازه عضلات کمک بگیریم؟؟؟

جواب این سوال را با دقت مطالعه کنید و حتما به دوستان خود نیز خواندن این مقاله را پیشنهاد دهید. زیرا سالم ترین و اصلس ترین روش دوپینگ طبیعی بدن همین نکات تمرینی زیر می باشد.

ما بصورت کلی با سه روش تمرینی مقاومتی، استقامتی و ترکیبی می توانیم باعث افزایش فعالیت sc ها بشویم.اما هر کدام باید به چه صورت اجرا شوند که بیشترین تاثیر را داشته باشند؟

فاکتور های شدت، تکرار و مدت تمرین بسیار مهم می باشند. در تمرینات استقامتی بهتراست که زمان تمرین یک ساعت تا ۹۰ دقیقه باشد و با شدت متوسط به بالا که بیشترین استفاده را از sc ها ببریم.برای مثال دویدن با سرعت ۱۲ روی ترد میل بمدت ۱۵ دیقه و سپس جایگزینی ان با یک تمرین دیگر مثل شنای سوئدی و طناب زدن و ادامه تا یک ساعت.

در تمرینات مقاومتی با افزایش شدت و تکرار فشار تمرین را افزایش می دهیم که بیشترین درگیری عضلانی را داشته باشیم . تخریب عضلانی رخ دهد که باعث فعال شدن sc ها شود.دقت داشته باشید که بکار گیری عضلات تند انقباض فعالیت scها را بیشتر می کند و همچنین اگر که شما از انقباض نوع اکسنتریک یا برونگرا استفاده کنید فشار و تخریب بیشتری در عضله ایجاد می شود مثل وزنه زدن در دامنه معکوس یا دویدن روی تردمیل با شیب منفی.

در تمرینهای ترکیبی هم شما از هردو مدل تمرینی بالا بهره می برید و یک نکته بسیار مهم دیگر این است که در بعضی پژوهش ها گفته شده که دوره های تمرینی کوتاه مدت یعنی زیر ۶ هفته بیشترین نتیجه را بهمراه خواهد داشت.

موفق و خوشتیپ باشید

  • دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *